נכתב על ידי:

כיצד להרוויח כסף מהפסדים בבורסה

 

לרוב, הפעילים בשוק ההון מודעים לעובדה כי מדובר בפעילות שיש עמה סיכון להפסד. יחד עם זאת, לא כולם מודעים לעובדה כי הפסדים שנוצרים בשנה מסוימת עשויים לשמש בעתיד לצורך הפחתת חבות המס בשנים בהן יהיו רווחים.  במאמר זה ננסה לסקור את התהליך שעליכם לבצע בכדי שתוכלו לקבל חלק מההפסדים שלכם בחזרה, באדיבות מדינת ישראל. 
 
 
פקודת מס הכנסה מגדירה מהם שיעורי המס החלים על הרווחים מניירות הערך השונים. אנו לא נעסוק במאמר זה בהבחנה בין ניירות הערך השונים ושיעורי המס החלים עליהם אך נאמר כי במרבית המקרים, רווחים מניירות הערך ימוסו בשיעור מס של 25%. 
 
לצורך הדוגמא, נניח שבשנת 2012 נוצר לנו רווח של 100,000 ש''ח מניירות ערך אשר מוסה בשיעור של 25%. בשנה זו, הבנק או הברוקר אשר מנהל לנו את תיק ניירות הערך  ינכו לנו באופן אוטומטי מס בסך 25,000 ש''ח. עוד נניח לצורך הדוגמא, כי בשנת 2008 נוצרו לנו הפסדים מניירות ערך בסכום זהה של 100,000 ש''ח. במידה ואנו עומדים בכללי הקיזוז, מאפשרת לנו פקודת מס הכנסה לקזז את ההפסד שנוצר לנו בשנת 2008 מהרווח שנוצר בשנת 2012 ובכך לבטל את חבות המס בשנה זו ולדרוש את מלוא המס שנוכה בפועל (25,000 ש''ח) בחזרה.
 
יודגש כי ישנם מקרים בהם קיזוז ההפסדים מהרווחים לא מבוצע גם בשנה השוטפת. כך לדוגמא, יתכן וברשותנו שני תיקי ניירות ערך המנוהלים על ידי שני בנקים או ברוקרים שונים, האחד יצר רווח בשנה השוטפת והשני הפסד. ברור שבדוגמא לעיל קיזוז ההפסדים מהרווחים אינו מבוצע באופן שוטף שכן ההפסדים והרווחים נוצרו בשני מקומות שונים שאין קשר ביניהם.
 
נקודה נוספת שיש לשים אליה לב בהקשר של קיזוז הפסדים בשוק ההון הינה העובדה שהפסדים אלו מוגדרים כהפסדי הון ועל כן, במקרים מסוימים, ניתן לדרוש את קיזוז ההפסדים הללו גם מרווחי הון אחרים כגון שבח מקרקעין.

אז מה עלי לעשות כדי לדרוש את קיזוז ההפסדים?

בעוד שתשלום המס על רווחים מתבצע באופן אוטומטי על ידי הבנק או הברוקר אצלם מנוהל התיק,  שכיר אשר מעוניין לדרוש קיזוז הפסדים בשנים בהן היו לו רווחים נדרש להגיש בקשה להחזר מס (דוח שנתי). חשוב להבין שהבקשה להחזר מס כוללת התייחסות גם להכנסותיו של השכיר ממקורות אחרים כגון מעבודה.
 
מגוון ניירות הערך הקיימים כיום ומורכבות פקודת מס הכנסה בכל הקשור למיסוי ניירות ערך מחייבים בדיקה מעמיקה של רואה חשבון טרם הגשת הדוח לרשויות המס.
 
רבים נוטים להזניח את נושא הטיפול בהפסדים משוק ההון וחבל. מניסיוננו, החזרי מס של עשרות ואף מאות אלפי שקלים מקורם בקיזוז הפסדים משוק ההון. 

צור איתנו קשר עוד היום ותוכל להצטרף לאלפי השכירים שכבר מימשו בעזרתנו את זכאותם להחזר מס.
לפרטים חייג - 077-4560161 או מלא פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

רוצה לקבל את כספך בחזרה?

מלא את פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

השירות רלוונטי למשתכרים מעל ל- 6,000 ש''ח בלבד
*שדה חובה