נכתב על ידי:

החזרי מס בגין נקודות זיכוי על ילדים

מהם החזרי מס בגין נקודות זיכוי על ילדים וכיצד ניתן לבדוק זכאות?

נושא נקודות הזיכוי בגין ילדים מהווה את אחת מהסיבות הנפוצות ביותר להחזר מס. פעמים רבות עובדים שכירים אינם מקבלים את כל נקודות הזיכוי המגיעות להם בגין ילדים, אם כי שכחו לעדכן את המעביד על שינוי בסטטוס המשפחתי, אם כי לא נתנו תשומת לב מספקת למילוי הנתונים בטופס 101 אותו נדרשים להעביר בראשית כל שנה למעביד ואם כתוצאה מטעות טכנית של מחלקת השכר.

במאמר זה ננסה לסקור את נושא נקודות הזיכוי המגיעות להורים בגין ילדיהם ולהנחות את הקוראים כיצד לבדוק האם נושא זה טופל כראוי במסגרת תלוש השכר שלהם.

מהם בכלל נקודות הזיכוי?

מדינת ישראל מעוניינת לתמרץ את אזרחיה לפעול באופן מסוים. אחת הדרכים לעשות זאת, היא לקבוע זיכוי ממס אשר מקטין את נטל המס החל על האזרח. למשל, המדינה מעוניינת לעודד לימודים אקדמאיים. על כן, נקבע בפקודת מס הכנסה מנגנון המעניק נקודות זיכוי מסוימות למסיימים תואר אקדמאי. מספר נקודות הזיכוי ומספר השנים בהם האזרח יהיה זכאי להן משתנים בהתאם לסוג התואר (תואר ראשון, תואר שני וכו'). ערך נקודת זיכוי אחת נכון לשנת 2015 הינו 2,616 ש''ח. בכדי להמחיש את השפעת נקודות הזיכוי על תשלום המס שלנו (וכפועל יוצא על הנטו שלנו), ניקח כדוגמא אדם אשר המס החל על הכנסתו טרם קבלת נקודות הזיכוי עומד על סך של 40,000 ש''ח ומגיעות לו 4 נקודות זיכוי. אדם זה  ישלם בפועל סך של 29,536 ש''ח בלבד.

אז לכמה נקודות זיכוי זכאי ההורה?

מספר נקודות הזיכוי להם זכאי הורה בגין ילדיו מושפע מ- 3 גורמים:

  • •    מין ההורה.
  • •    מספר הילדים.
  • •    גילאי הילדים.

לגבי האישה, היא תהיה זכאית לנקודות זיכוי כדלהלן:

  • •    עבור כל ילד שנולד בשנת המס או שמלאו לו 18 שנים בשנת המס- חצי נקודת זיכוי.
  • •    עבור כל ילד שמלאו לו בשנת המס שנה עד 5 שנים- 2 נקודות זיכוי.
  • •    עבור כל ילד שמלאו לו בשנת המס 6 עד 17 שנים- נקודת זיכוי אחת.

לגבי הגבר, הוא יהיה זכאי לנקודות זיכוי כדלהלן:

  • •    עבור כל ילד שנולד בשנת המס או שמלאו לו 3 שנים בשנת המס- נקודת זיכוי.
  • •    עבור כל ילד שמלאו לו בשנת המס שנה או שנתיים- 2 נקודות זיכוי.

כיצד ניתן לבדוק האם קיבלתי את נקודות הזיכוי המגיעות לי בגין ילדי?

בתלוש השכר שאנו מקבלים מידי חודש יש התייחסות למספר נקודות הזיכוי המגיעות לנו. גם בטופס ה 106 שאנו מקבלים מהמעביד מידי שנה והמהווה ריכוז של תלושי השכר מהשנה הקודמת ניתן לראות התייחסות לנושא נקודות הזיכוי. חשוב לזכור שכל עובד מקבל גם נקודות זיכוי על עצם היותו תושב ישראל כאשר גבר מקבל 2.25 נקודות זיכוי ואילו אישה מקבלת 2.75 נקודות זיכוי. כעת, נניח שישנם בני זוג נשואים להם שני ילדים, האחד נולד בשנת המס והשני היה בן שלוש בשנת המס. במקרה זה נצפה לראות בתלוש השכר של האישה 2.75 נקודות זיכוי על עצם היותה אישה תושבת ישראל וכן 2.5 נקודות זיכוי בגין ילדיה, דהיינו, סה"כ 5.25 נקודות זיכוי.

אצל הגבר נצפה לראות סה"כ 4.25 נקודות זיכוי, 2.25 בגין היותו תושב ישראל ו 2 בגין ילדיו.

במקרה ותלוש השכר של אחד מבני הזוג מראה מספר נמוך יותר של נקודות זיכוי והוא משלם מס הכנסה על משכורתו, יגיע לו החזר מס בגובה הפרש נקודות הזיכוי כפול ערך נקודת זיכוי (2,616 ש''ח נכון לשנת 2015).

מקרה נפוץ של החזר מס הנובע מנקודות זיכוי עבור ילדים הינו המקרה של שנת הולדת הילד. במקרים רבים, העובד אינו מעדכן את מחלקת השכר על השינוי במצבו המשפחתי ולכן לא מקבל את נקודות הזיכוי המגיעות לו בשנת הולדת הילד. הפעם הראשונה שבה מחלקת השכר תעודכן בשינוי תהיה בשנה העוקבת כאשר ימלא העובד את טופס ה 101 השנתי אך אז זה יהיה מאוחר מידי כיוון שמחלקת השכר לא יכולה לבצע תיקון רטרואקטיבי בגין שנת מס קודמת.

מה עלי לעשות אם גיליתי שלא קיבלתי את כל נקודות הזיכוי המגיעות לי בגין ילדי?

ראשית כל, לא צריך להילחץ. ניתן לקבל החזר מס בגין נקודות זיכוי שהגיעו לנו ומסיבה כלשהי לא קיבלו ביטוי בתלוש השכר באמצעות הגשת בקשה להחזר מס. בקשה כאמור ניתן להגיש בגין 6 שנות המס שקדמו לשנת הגשת הבקשה. כלומר, בשנת 2015 אנו יכולים לקבל החזר לשנים 2009-2014.

רואי החשבון שלנו ישמחו לבצע עבורכם בדיקת זכאות להחזר מס ולעדכן אתכם לגבי גובה החזר המס המגיע לכם.

ביצוע ההליך בעזרתנו יאפשר לכם את הביטחון כי תקבלו בסופו של יום את החזר המס המקסימלי לו אתם זכאים ולחסוך את ההליך הבירוקרטי המתיש הקיים בהתנהלות מול גורמים ממשלתיים. 

צור איתנו קשר עוד היום ותוכל להצטרף לאלפי השכירים שכבר מימשו בעזרתנו את זכאותם להחזר מס.
לפרטים חייג - 077-4560161 או מלא פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

רוצה לקבל את כספך בחזרה?

מלא את פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

השירות רלוונטי למשתכרים מעל ל- 6,000 ש''ח בלבד
*שדה חובה