נכתב על ידי:

האם אני זכאי להחזר מס?

אם גם אתם שמעתם על חבר או מכר שכבר קיבלו החזר מס, אתם וודאי שואלים את עצמכם האם גם אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס. במאמר זה ננסה להעניק לכם כלים שיאפשרו לכם להעריך את הסיכוי שגם אתם זכאים להחזר מס וכן דגשים להליך. יחד עם זאת, חשוב לזכור שרק בדיקה מדויקת של איש מקצוע תוכל לאפשר לכם לדעת מראש האם גם אתם זכאים להחזר מס.

חשיבות ביצוע בדיקת זכאות להחזר מס טרם הגשת הבקשה להחזר מס

מידי יום, אנו מקבלים פניות משכירים רבים שהגישו בקשות להחזר מס באופן עצמאי מבלי לבצע בדיקה מראש האם הם נמצאים במצב עולם של זכאות להחזר מס או לחילופין, במצב עולם של חבות מס. באותם מקרים, הסתבר לאותם נישומים בדיעבד, כי לאורך השנים שילמו פחות מס ממה שהיו אמורים לשלם ועל כן מס הכנסה הוציא להם שומה לתשלום אותה עליהם לשלם תוך מספר ימים. בכדי להימנע ממקרים מסוג זה, מומלץ מאד להיעזר ברואה חשבון שיבצע עבורכם בדיקה מקדימה לגבי תוצאת הגשת הדוח. במקרה של שכיר, בשונה מעצמאי, אין חובת הגשת דוח שנתי למס הכנסה ועל כן, במידה ובדיקת הזכאות להחזר מס תעלה כי אינכם זכאים להחזר ואולי אפילו עשויים להידרש בתשלום נוסף, תוכלו לבחור שלא להגיש את דוח המס (הבקשה להחזר מס).

מה הם הסממנים העיקריים להחזר מס?

ישנם סממנים רבים העשויים להעיד על זכאות להחזר מס. בשורות הבאות ננסה להציג בפניכם את העיקריים שבהם:

החלפת מקומות עבודה ושינוי בשכר- תחשיב המס הינו תחשיב שנתי ולא חודשי כפי שנהוג לחשוב. כאשר אנו עוברים מקום עבודה, המעביד החדש אינו מודע להיסטוריה שלנו בחודשים הקודמים של השנה ועל כן מניח כי השכר שקיבלנו זהה לשכר שהוא משלם לנו וכן שעבדנו בכל חודשי השנה שקדמו למועד תחילת העבודה אצלו. כאשר המצב בפועל היה שונה (למשל כאשר לא עבדנו בכל חודשי השנה או שהשתכרנו בסכומים שונים) נוצר פער בין הערכת המעביד החדש את ההכנסה השנתית שלנו לבין ההכנסה השנתית בפועל ועל כן המס שהוא ינכה לנו יהיה שונה ממה שהיה אמור לנכות לנו בפועל.

הארכת חופשת לידה/חופשות ללא תשלום/תקופות ללא עבודה- נשים רבות נוהגות היום להאריך את חופשת הלידה במספר חודשים נוספים ללא תשלום. כמו כן, לאורך הזמן יתכן ונמצא עצמנו במשך מספר חודשים לא מועסקים או בחופשות ללא תשלום. גם כאן הרעיון דומה, המעביד מנכה מס מהשכר מתוך הנחה שהעובד יעבוד בכל חודשי השנה ועל כן, כאשר יש חודשים ללא הכנסה, נוצר פער בין השכר שעל בסיסו מנכה המעביד מס לבין השכר בפועל. במקרה זה הפער הוא לרעת העובד, כלומר, המעביד מנכה יותר מס ממה שהיה אמור לנכות ולכן ניתן לדרוש החזר מס.

עבודה בשני מקומות או יותר במקביל- כאשר אדם עובד ביותר ממקום עבודה אחד עליו לערוך תיאום מס. במידה ולא עשה זאת, מקום העבודה הנוסף ינכה לו מס מרבי ללא קשר לרמת ההכנסה שלו (50%) ועל כן ניתן לדרוש החזר מס. יחד עם זאת, גם במקרה של עריכת תיאום מס יתכן וניתן לדרוש החזר וזאת כאשר קיים פער בין ההכנסה הצפויה של העובד אשר שימשה את מס הכנסה לצורך קביעת שיעורי המס שעל כל מעביד לנכות לו לבין ההכנסה שנוצרה בפועל במהלך השנה. מאחר ותיאום המס נערך בראשית השנה ומתבסס על הכנסות צפויות סביר שפער כאמור אכן יתקיים.

הפקדות לביטוחי חיים באופן עצמאי- שכיר המפקיד כספים לביטוח חיים זכאי לזיכוי ממס של 25% מגובה ההפקדות החודשיות.

נקודות זיכוי המגיעות לשכיר ולא ניתנו לו- ישנם מיקרים רבים בהם נקודות זיכוי לא ניתנו לעובד ועל כן שילם מס גבוה מזה שהיה אמור לשלם. המקרים הנפוצים ביותר הם:
•    נקודות זיכוי בגין ילד שנולד בשנת המס.
•    נקודות זיכוי בגין ילד לקוי למידה.
•    נקודות זיכוי בגין תואר אקדמאי. 

כיצד נוכל לסייע לכם?

כפי שצוין בראשית הדברים, מומלץ מאד לבצע בדיקת זכאות להחזר מס בעזרת רואה חשבון טרם הגשת הבקשה. רואי החשבון של שהם שירותים פיננסיים הינם בעלי ניסיון רב בתחום, תולדה של טיפול באלפי שכירים במשק. בדיקת הזכאות להחזר מס מבוצעת ללא כל עלות, כלומר, אם בתום הבדיקה יתברר כי אינכם זכאים להחזר מס, לא תחויבו בכל תשלום. יודגש כי לצורך עריכת בדיקה מדויקת יש להצטייד במסמכים רלוונטיים כגון טפסי 106 מהמעסיקים השונים, אישורי אבטלה ודמי לידה מביטוח לאומי ועוד. אנשינו ירכזו עבורכם את רשימת המסמכים הרלוונטיים ובמידה ואינם ברשותכם, יסייעו לכם להשיגם. באופן זה תוכלו לפעול להשבת כספכם מבלי שיידרש מכם מאמץ מיוחד.

מה קורה במידה וזיהינו כי מגיע לכם כסף ממס הכנסה?

בהנחה שבדיקת הזכאות תעלה כי הנכם זכאים להחזר מס, נעדכן אתכם לגבי גובה הסכום ונקבל את אישורכם להגשת הדוח. לאחר שהדוח מוגש אנו מלווים את ההליך מול רשויות המס, נותנים מענה לשאלות שמעלה פקיד השומה ופועלים לזירוז ההליך. אנשינו מחוברים דרך מערכת השע"מ למחשבי רשות המיסים ומעודכנים ברמה יומית לגבי סטטוס התיק. לאחר שהבקשה להחזר מס מאושרת על ידי מס הכנסה, החזר המס יועבר ישירות ממס הכנסה לחשבון הבנק האישי שלכם ואז ורק אז תשולם לנו עמלתנו שהיא נגזרת של גובה ההחזר שהצלחנו להשיג עבורכם.

אז כל שנותר לכם לעשות זה ליצור אתנו קשר ולבדוק אם גם לכם מגיע כסף מהמדינה.

צור איתנו קשר עוד היום ותוכל להצטרף לאלפי השכירים שכבר מימשו בעזרתנו את זכאותם להחזר מס.
לפרטים חייג - 077-4560161 או מלא פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

רוצה לקבל את כספך בחזרה?

מלא את פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

השירות רלוונטי למשתכרים מעל ל- 6,000 ש''ח בלבד
*שדה חובה