נכתב על ידי:

החזרי מס בגין פיצויי פיטורין/פרישה

על פי פקודת מס הכנסה, כספי הפיצויים ומענקי הפרישה להם זכאי עובד הפורש ממקום עבודתו העולים על הסכום הפטור חייבים במס. הסכום הפטור הינו מכפלת שנות הוותק במשכורת האחרונה אך לא יותר מהתקרה הקבועה בחוק (נכון לשנת 2015- 12,340 ש''ח לכל שנת וותק). כך לדוגמא, אדם שפרש בשנת 2015 ממקום עבודתו לאחר 10 שנות עבודה וקיבל פיצויי פיטורין בסך 300,000 ש''ח, יהיה זכאי לפטור ממס בגין הפיצויים שקיבל בסך של 123,400 ש''ח והיתרה תחויב במס.

האם ניתן להקטין את חבות המס בגין מרכיב הפיצויים שאינו פטור?

במקרים מסוימים, ניתן להקטין ואף לבטל את חבות המס בגין יתרת הפיצויים שאינה פטורה וזאת באמצעות שימוש במנגנון הנקרא פריסת פיצויים.

מהי פריסת פיצויים (פריסת מס)?

פריסת פיצויים משמעותה פריסה רעיונית של מרכיב הפיצויים החייב במס על פני מספר שנים קדימה או אחורה. ההכנסה שנפרסה תתווסף להכנסות הפורש בשנות הפריסה וישולם בגינה מס בהתאם לשיעור המס השולי של הפורש בשנות הפריסה. הדבר כדאי כאשר הכנסות הפורש בשנים שלפני או אחרי שנת הפרישה נמוכות יותר ו/או ששיעורי המס באותן שנים נמוכים יותר באופן שמנגנון הפריסה יאפשר הפחתת חבות המס.

על פני כמה שנים ניתן לבצע פריסת פיצויים?

ניתן לפרוס את מרכיב הפיצויים החייב במס למשך עד 6 שנים קדימה או אחורה, בהתאם לבחירת הנישום, כאשר שנת הפריסה הראשונה הינה שנת הפרישה. חריג לכך הוא מקרה של פרישה ברבעון האחרון של השנה המאפשרת לקבוע את שנת הפריסה הראשונה כשנה שלאחר שנת הפרישה. בנוסף, בגין כל 4 שנות עבודה אצל המעביד משלם הפיצויים ניתן לפרוס שנה אחת קדימה. תנאי בסיסי לביצוע פריסה קדימה הינו הגשת דוחות מס מידי שנה בשנות הפריסה. לגבי פריסה אחורה, עבור כל שנת פריסה נדרשת שנת וותק אחת אצל המעביד משלם הפיצויים. לשימוש נכון במנגנון הפריסה עשויה להיות השפעה כספית בלתי מבוטלת ועל כן מומלץ להיוועץ במומחי מס טרם קבלת ההחלטה. אם הדבר לא נעשה, מומלץ לבחון עם מומחי מס את האפשרות לקבלת החזרי מס בדיעבד.

אם במהלך שש השנים האחרונות היית זכאי לפיצויי פיטורין ו/או מענק פרישה החייבים במס, סביר להניח שאתה זכאי להחזר מס.

צור איתנו קשר עוד היום ותוכל להצטרף לאלפי השכירים שכבר מימשו בעזרתנו את זכאותם להחזר מס.
לפרטים חייג - 077-4560161 או מלא פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

רוצה לקבל את כספך בחזרה?

מלא את פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

השירות רלוונטי למשתכרים מעל ל- 6,000 ש''ח בלבד
*שדה חובה